T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016 rusza w Polskę 8 stycznia

Przegląd najciekawszych i nagradzanych filmów 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu od początku stycznia gościć będzie w 35 polskich miastach. To reprezentacja tego, co w repertuarze wrocławskiego festiwalu najlepsze – filmy niebanalne i odważne, które operując odkrywczym językiem opowiadają o problemach współczesności i prowokują do rozmowy o kondycji człowieka dziś, a także przywracają kinu wymiar sztuki.

Podczas tegorocznego przeglądu zostaną pokazane zostaną filmy, które zdobyły najważniejsze nagrody 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, w tym laureat Grand Prix „Lucyfer” Gusta Van den Berghe (nagrodzony również na festiwalu w Tallinie i paryskim L’Europeautour de l’Europe), opowieść o upadłym aniele budzącym pogrążonych w duchowym letargu mieszkańców pewnej meksykańskiej wioski. Film nakręcony przy użyciu zbliżonego do „rybiego oka” tondoskopu dosłownie odkrywa nowe horyzonty kina! Z kolei „Epokowy Projekt” Carlosa M. Quinteli nagrodzony na MFF w Rotterdamie na wrocławskim festiwalu zdobył wyróżnienie jury – to na poły fabularny, na poły dokumentalny portret mieszkańców postindustrialnej kubańskiej prowincji, którym do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minioną świetnością komunistycznego raju. Kolejną propozycją przeglądu jest trylogia Miguela Gomesa „Tysiąc i jedna noc”, produkcja doceniona na festiwalu w Sydney i przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, a we Wrocławiu uhonorowana nagrodą FIPRESCI. To 3-częściowa, 6-godzinna epopeja wpisująca współczesną targaną kryzysem Portugalię w baśniowy schemat opowieści Szeherezady – melancholijna i dowcipna zarazem. W programie znalazł się także film „Widzę, widzę” autorstwa Severina Fiali i scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz – brawurowe połączenie surrealistycznego horroru z thrillerem psychologicznym, które za najlepszy film festiwalu uznała nowo horyzontowa publiczność. W programie znalazło się także najnowsze dzieło autora legendarnego „Złego Porucznika” Abla Ferrary. Jego „Pasolini” to hołd dla mistrza włoskiego kina, będący rekonstrukcją ostatnich godzin jego życia.

W dniach 8-14 stycznia 2016 zawita T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée zawita do Kętrzyna (Kętrzyńskie Centrum Kultury, Kino „Gwiazda”).
GRAFIK POKAZÓW
T-MOBILE 2016r.
08 stycznia 2016 r., godz. 18.00 – PASOLINI
09 stycznia 2016 r., godz. 18.00 – WIDZĘ, WIDZĘ
10 stycznia 2016 r,. godz. 18.00 – EPOKOWY PROJEKT
11 stycznia 2016 r., godz. 18.00 – TYSIĄC I JEDNA NOC – CZ. 1. Niespokojny
12 stycznia 2016 r., godz. 18.00 – TYSIĄC I JEDNA NOC – CZ. 2. Opuszczony
13 stycznia 2016 r,. godz. 18.00 – TYSIĄC I JEDNA NOC – CZ. 3. Oczarowany
14 stycznia 2016 r., godz. 18.00 – LUCYFER